Řetězky motorových pil

 

Informace o hnací řetězce:

 

Důležitou součástí řezného systému je řetězka. Ať se jedná o řetězku pevnou nebo Powermate, zde je pár doporučení, jak můžete maximalizovat výkon a prodloužit život výrobku.

 

Pokud jste typ dřevorubce, který používá jeden řetěz, dokud to jde a pak koupí nový, doporučujeme novou řetězku s každým řetězem. Nový řetěz na opotřebované řetězce se zaručeně natáhne mimo rozteč během několika otočení okolo lišty.

 

Pokud používáte více než jeden řetěz najednou, můžete použít jednu řetězku na dva řetězy: když koupíte dva řetězy, kupte i jednu řetězku. Střídejte řetězy na řetězce, takže obě smyčky se opotřebí ve stejnou dobu. Potom je čas jít pro dva nové řetězy a další řetězku. Tento postup Vám ušetří peníze za řetězky a udrží řetěz v dobrém stavu. (Nezapomeňte na vodící lištu, vztahují se na ní stejná doporučení).

 

Měníte-li řetěz a máte pilu rozebranou podívejte se na bubínek řetězky. Pokud vidíte nějaké praskliny nebo chybějící součástky (kusy), je nejvyšší čas, vyměnit bubínek řetězky. Při plném plynu , zabírající spojka působí obrovskou silou na bubínek, a selhání by mohlo být katastrofální.

 

Všechny bubínky řetězky mají nějaká ložiska a průchodky. Ložisko pracuje většinou pouze při volnoběhu, protože při plném plynu se bubínek točí stejnou rychlostí jako kliková hřídel, ale pokud je Vaše pila stejná, jako většina ostatních, většinou běží na volnoběh. Pokud ložisko nefunguje, může být řetěz v pohybu, zatímco pila běží na  volnoběh, a to je problém týkající se bezpečnosti. Takže jde o to, že ložisko nebo průchodka potřebuje pravidelně panáka maziva. Mazivo, které používáte na vodící kolečko lišty bude dobré.

 

Co se týká samotné řetězky, zkontrolujte její opotřebení. Doporučujeme výměnu, pokud je průměr snížen o .020" a více. To znamená 0,10" zářez na každém zubu řetězky nebo drážce prstence. Lidský vlas má asi .003", takže pokud dosáhnete hodnotu 3 vlasů, je čas na novou řetězku.

 

Hnací řetězka  je hodně podobná  převodovce na autě, není tak vzrušující jako motor, a tak atraktivní ve výsledku, ale bez ní auto nepojede. Kontrolujte řetězku pravidelně, abyste se ujistili, že Vás tato důležitá součástka nezklame, když ji budete nejvíce potřebovat.

 
 
 
 
TOPlist